
Jedna važna institucija gradi se u bajinobaštanskom selu Rača.
Naime, Bajnobaštani su odlučili da zdušno sačuvaju ono što to su sprskom narodu Vuk Stefanović Karadžić i njegovi prethodnici podarili, Pa je tako nedavno u ovom gradu osvanuo Park ćirilice, a uskoro će i muzej.
Na konkursu “Gradovi u fokusu 2023“ raspisanom od strane Ministarstva kulture, Bajinoj Bašti je opredeljena su sredstva za Muzej ćirilice u Rači.
Odobrena sredstva u ukupnom iznosu od 24 miliona dinara namenjena su za rekonstrukciju i promenu namene objekta stare škole u Rači za potrebe Muzeja ćirilice. Izgradnja Muzeja ćirilice je prva faza u okviru planiranog kompleksa Doma ćirilice koji će upotpuniti sala za konferencije, kancelarije i smeštajni objekat. Od ukupnog iznosa lokalna samouprava je iz svog budzeta izdvijila nešto više od 4 miliona dinara.
Polovinom avgusta meseca ove godine počeli su radovi na rekonstrukciji stare škole. Inače, Muzej ćirilice je prva faza projekta Doma ćirilice na kome će se raditi narednih godina.
Građani Bajine Bašte su sa oduševljenjem prihvatili “Ćirličnu baštinu”, koja je postala i znak raspoznavanja za ovaj grad.
Prema rečima predsednice opštine Vesne Đurić, Bajina Bašta je prva opština u Srbiji koja je na svom skupštinskom zasedanju pokrenula inicijativu 2019 godine, gde je usvojena deklaracija o zaštiti ćirilice i ćiriličnog pisma.
foto: Vesna Đurić – predsednica opštine Bajina Bašta
” Nadam se da na ovome nećemo stati. Prvo smo krenuli od deklaracije, pa posle smo izgradili Park ćirilice u samom centu grada i evo sada i muzej” – istakla je Đurić nakon početka radova na rekonstrukciji stare škole.
Prema rečima vođe projektnog tima Siniše Spasojevića, cilj je da Muzej ćirilice pored postavke o račanskoj prepisivačkoj školi i istorijatu ćirilice ima i segment u kome će se korišćenjem savremenih tehnologija i digitalnih metoda mladima predstaviti potreba stalne upotrebe našeg pisma.
foto: Siniša Spasojević – vođa projetnog tima
” Bitno nam je da sledeći korak bude i angažovanje stručnjaka iz oblasti srpskog jezika i zaštiti ćirilice da ta postavka lepo predstavni istoriju ćirilice, tako da bude zanimljiva i mladjim generacijama i da na neki način ovde privuče što više posetilaca”
Pored kulturne, Rača bi trebala da bude i nova turistička tačka u bajinobaštanskom kraju, a obzirom da je reč o seoskoj sredini, ovaj muzej bi trebao biti od velikog značaja za samo mesto.
Nije slučajno što će muzej biti u blizini manastira Rača, južno je i manastir Rujan gde je štampana i prva knjiga u Srbiji i oni dalje nizvodno niz Drinu prave čarobnu nit naše pismenosti.
foto: Manastir Rača
Manastir Rača nalazi se na desnoj obali rečice Rače, Drinine pritoke, na visoravni okruženoj sa svih strana ograncima planine Tare, obraslih šumom. Po predanju je zadužbina kralja Dragutina s kraja 13. veka.
Zanimljivo je da je manastir Rača prvi započeo turizam na Tari, podizanjem planinarskog doma, između dva svetska rata.
Svake godine, počev od 1995., u prvoj nedelji oktobra, u Bajinoj Bašti i manastiru Rača, u organizaciji fondacije Račanska baština, održavaju se Duhovne svečanosti pod nazivom „Dani Rače ukraj Drine“. Bogat program umetničke muzike, slikarstva, književnosti, glume, uz naučne skupove, počinje izdavanjem račanskog zbornika a završava se dodelom nagrade „Račanska povelja“ istaknutim stvaraocima iz oblasti nauke i kulture koji u svom radu uključuju pravoslavnu tradiciju.
Sve ovo stvara jednu zanimljivu celinu koja može biti okrenuta ka turizmu, što je i jedan od ciljeva. Samim tim meštanima ovog sela otvaraju se mogućnosti bavlljenja istim, a sa druge strane razvoj turizma u Rači može doprineti i celokupnom razvoju ove opštine, a turisti će u blužoj budućnosti na ovom mestu zaista imati šta da vide.
zapadne info
Ovaj projekat je sufinansiran sredstvima koje je opredelila opština Bajina Bašta
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove opštine Bajina Bašta