
Užice je ove godine domaćin festivala dokumentarnog filma Interakcija. Program Interakcije se sastoji iz šest programskih celina. Prva je tradicionalni Studentski filmski kamp. Paralelno sa time organizovane su i radionice . Programi posvećeni mladima “Teen doc”, zatim “Meer2talk”, “XR Interakcija izložba, gde su posetioci moći da gledaju filmove u virtuelnom prostoru. Klruna svega toga je festivalski program koji su selektovali eminetni autori sa evropske dokumentarne scene.
“Užice je uvek spremno da podrži i dočeka sve talentovane ljude, koji svojim radom i stvaranjem doprinose našem društvu i oplemenjuju ga, ali i svojim susretanjem uspostavljaju tradiciju koja je vredna očuvanja i negovanja. Ispred grada Užica, ovogodišnje Prestonice kulture Srbije i domaćina Festivala dokumentarnog filma ,,Interakcija“, izražavam zadovoljstvo i radost, jer su mladi umetnici i priznati stručnjaci iz oblasti filma deo naše Ere kulture”, istakla je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević na otvaranju Festivala kratkog dokumentarnog filma “Interakcija, čiji je domaćin ove godine grad Užice. – rekla je gradonačelnica Užica na večeri otvaranja festivala
“Od samog početka i prvog dana, Festival dokumentarnog filma “Interakcija” vezan je za Užice – grad u kome je snimljeno 19 filmova tokom studentskih kampova, dok je ovogodišnji Studentski filmski kamp, po kome je festival najprepoznatljiviji, počeo dočekom 15 studenata režije, kamere, zvuka i montaže. Sigurna sam da će i ovogodišnja manifestacija biti puna kreativnosti, inspiracije i kvalitetnog druženja – sve u cilju da i u narednim godinama budemo dobri domaćini koji će podržavati kreativni proces stvaranja”, istakla je gradonačelnica.
Uz zahvalnost učesnicima koji su u Užice došli iz 35 zemalja sveta sa svih kontinenata, Dejan Petrović umetnički direktor “Interakcije” zahvalio se brojnim sponzorima i pokroviteljima na podršci, uz posebnu zahvalnost gradu na prilici da festival bude deo programa “Užice – Prestonica kulture Srbije 2024. godine”.
“Interakcija je mnogo više od festivala, to je mesto gde se sureću ideje, gde se prepliću različite kulture, gde umetnost nalazi svoj najaautentičniji izraz. Ovde kroz objektiv kamere pričamo priče koje nas inspirišu, pokreću promene, otvaraju nove horizonte. Ove godine imamo priliku da uživamo u izvanrednom izboru filmova iz celog sveta, koji nam donose raznovrsne perspektive na stvarnost koja nas okružuje. Radujemo se što ćemo zajedno doživeti ove priče, diskutovati o njima i inspirisati jedni druge”, istakao je Filip Baralić direktor GKC-a mesta gde se odvijao najveći deo programa.
Ove godine prvi put je održana i XR Interakcija
Program Interakcija XR predstavlja različite žanrove i pristupe u stvaranju imerzivnog dokumentarnog filma, koristeći čitav niz tehnologija, od videa od 360°, preko interaktivnih imerzivnih iskustava, do animacije. Izbor međunarodno priznatih radova, koji su dobili najprestižnije međunarodne nagrade, pružili su publici pregled XR dokumentarne forme, koju su producirali stvaraoci iz regiona V4, Zapadnog Balkana i Gruzije. Pored toga, poseban izbor francuskih imerzivnih radova, koje je u okviru inicijative Selection VR obezbedio Francuski institut u Srbiji, istakli su ova remek dela u dokumentarnom obliku.
U Bašti Gradskog kulturnog centra Užice, u ponedeljak, 26. avgusta, svečano je zatvoren treći Interakcija: Festival kratkog dokumentarnog filma i dodeljene su nagrade – Nagrada za najbolji film festivala, Nagrada žirija mladih i Nagrada publike. Takođe, u okviru programa zatvaranja Festivala, prikazani su dokumentarni filmovi nastali u okviru 19. izdanja Interakcija: studentskog filmskog kampa.
Nagrada za najbolji film, po odluci stručnog žirija koji su ove godine činili Kris Filipone, Doris Bauer i i Nadica Denić, dodeljena je filmu „1001 noć” Ree Rajčić. Žiri je u obrazloženju naveo da je ovo svežavajući film koji odaje poštovanje melodramama koje obično zauzimaju većinu našeg svakodnevnog iskustva.
Nagrada za najbolji film podrazumeva statuu, čiji je autor vajar Marko Crnobrnja, diplomu, kao i novčani iznos, koji obezbeđuje Sirogojno Company, dugogodišnji partner Festivala.
Film „Aheron” Manuela Munjoza Rivasa osvojio je Posebno priznanje žirija kao „zadivljujući atmosferski film koji sa velikim umećem i bogatim detaljima stvara liminalni prostor i prelazno putovanje.”
Ovom prilikom uručena je Nagrada žirija mladih, koji čine učesnici programa Interakcija Teen Doc Radionice. Nagrada je otišla u ruke reditelja Aleka Grina i Finbar Votsona za njihovo ostvarenje „Šolje za čaj”.
Nagrada žirija mladih uključuje novčanu nagradu koju je obezbedila Vlada Švajcarske kroz program „Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fondacija u Srbiji.
zapadne info
Ovaj tekst je finansiran sredstvima Grada Užica kroz projekat odobren po Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja na terotoriji grada Užica za 2024 godinu