Turistička organizacija regije Zapadna Srbija u partnerstvu sa Udruženjem za razvoj NERDA, Gradom Tuzla i Turističkom zajednicom grada Tuzla, doprineće unapređenju turističkih proizvoda I usluga u prekograničnom području kroz unapređenje turističke infrastrukture, izgradnju kapaciteta i umrežavanje pružalaca usluga u turizmu, kao i promociju novih turističkih usluga.
Smatrajući da oblast prekograničnog područja Srbije i BiH poseduje velike ali za sada još ne u potpunosti iskorišćene potencijale u oblasti turizma TO regije Zapadna Srbija pokreće peti projekat zaredom. Fokus ovakvih projekata je na aktivnom odmoru ističe Miroslav Rađen – direktor TO regije Zapadna Srbija.
foto: Miroslav Rađen – direktor TO regije Zapadna Srbija
” Znamo da u periodu post kovida ljudi sve više žele da na ovakav način provedu svoj odmor i zadovljstvo je da je vrednost ovih projekata koji se realizuju oko 1,8 miliona eura i da kao što sam rekao zajednička komponenta je aktivni odmor i nastavićemo da apliciramo sa sličnim projektima” – naveo je Rađen
Užice i Tuzla već imaju iskustva u zajedničkoj realizaciji projekata, pa je ovo već 4-ti u nizu što pokazuje bliske prijateljske veze i težnju ka istim ciljevima.
foto: Zijad Lugavić – gradomnačelnik Tuzle
” Na ovaj način možemo razvijati zajednički turistički proizvod, možemo još više povezivati ove dvije geografske cjeline i svim građanima Užica i Tuzle, još više unaprijediti kvalitet života i još više ih približiti jedne drugima” – naveo je Zijad Lugavić – gradonačelnik Tuzle
Potencijal projekta prepoznalo je i resorno ministarstvo. Prema rečima Dunje Đenić pomoćnice ministra turizma i omladine ovaj projekat predstavlja nastavak uspešno završenih i realizovanih projekata finansiranih od strane EU pre svega, ali i projekata koji je finansiralo nadležno Ministarstvo turizma i omladine, kao i projekata koji u osnovi imaju razvoj dobrih međususedskih odnosa sa BiH.
foto: Dunja Đenić – pomoćnica ministra turizma i omladine
“Ono što je zajednički imenitelj i što je jako važno kod svih ovih projekata jeste važnost odabira pravog turističkog proizvoda i to sa druge strane predstavlja dobar strateški pristup u planiranju projektnih aktivnosti i raspodeli finansisjkih sredstava. Na ovaj način mi zapravo osiguravamo dugoročno ostvarenje ciljeva, a kada posmatramo turizam kao granu privrede to svakako predstavlja uvećanje turističkog prometa, u ovom slučaju u broju dolazaka i stranih i domaćih turista”.
Govoreći na početnoj konferenciji projekta “Novi lokaliteti za boravak na otvorenom u svrhu unapređenja kvaliteta turističkog proizvoda” Martin Klaucke šef sektora II operacije Delegacije EU u Srbiji, posebno je istakao značaj prekogranične saradnje, kao segment koji EU veoma ceni i rado podržava.
foto: Martin Klaucke šef sektora II operacije Delegacije EU u Srbiji
“Ovaj projekat baviće se posebnim aspektima turizma kao što su ruralni i zeleni turizam koji su veoma bitni a znamo da ovaj region ima veliki potencijal baš za razvoj tih aspekata turizma. Nadamo se da će ovaj projekat koji počinjemo danas kao i mnogi drugi projekti doprineti razvoju ovog veoma lepog regiona u turističkom pogledu. Ovaj projekat će u BiH doprineti razvoju ekoloških parkova a u Srbiji kampova, ali će doprineti i svim turističkim organizacijama i ljudimakoji se bave turizmom”.
Projekat predviđa opremanje i dogradnju rekreativnog parka na otvorenom na lokalitetu Ilinčica u Tuzli i uspostavljanje 9 eko- kamping zona u turističkoj regiji Zapadna Srbija, koje podrazumevaju odmorišta, eko-kampove i sadržaje za najmlađe. Radiće se i na izgradnji kapaciteta turističkih aktera, uz obuke za upravljanje novim sadržajima pružaocima turističkih usluga. Takođe, u okviru veb stranica projektnih partnera izradiće se aplikacije za promociju pratećih usluga na obe destinacije.
zapadne info
Ovaj projekat je sufinansiran sredstvima koje je opredelio Grad Užice.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove grada Užica